Má neutěšený stav školství řešení?

12. 07. 2009 17:00:00
Také jste si objednali práci, službu a setkali jste se s nekvalitním, diletantským provedením od profesionála s učňovskou i vysokoškolskou kvalifikací? Také slýcháte postesky zaměstnavatelů, že nalézt kvalitního zaměstnance je velký problém? Že absolventi středních škol i učilišť neumí základy, které od nich praxe vyžaduje, že sami necítí potřebu učit se a zvyšovat si profesionalitu? Že je nezajímá odvedená práce, ale pouze výplata? Také vás to překvapuje, když maturantů i vysokoškoláků přibývá geometrickou řadou?

Když se zeptáte lidí ve svém okolí, kdo za to může, pravděpodobně nejčastěji uslyšíte odpovědi: „Může za to společnost. Může za to škola. Můžou za to rodiče i politici.“ Odpověď na to, kdo a co je to společnost přesahuje rozsah tohoto článku. Zde uvedu stručný abstrakt: Od r. 1991 jsme svědky privatizace společenského vlastnictví výrobních prostředků i přírodních zdrojů a to v době společenské anémie, kdy nové zákonné normy nechránily prospolečenské, humanistické hodnoty a tak společnost plynule vstoupila do éry raného spotřebního kapitalismu, ve kterém jsou peníze prostředkem k moci a moc zpětně umožňuje rozmnožení peněz. V takové době peníze a materiální vlastnictví, určují sociální status člověka ve společnosti. Média a reklama podporují dojem, že základem svobody je neomezený konzum zboží a zábavy, že svoboda je o nároku na uspokojení vlastních potřeb a nerespektování jakýchkoliv hranic. Reklama využívá přirozené lidské lenosti a nabízí lidem vše snadno a rychle; kvalitní práce, kultivovanost a slušnost přestává být cestou, která zajišťuje sociální status. V té věci ani česká justice a byrokracie nejsou opěrnými pilíři...

Jak to souvisí s tragédií současného školství? Přímo. Bezplatný systém školství zcela odporuje pravidlům, které fungují v ostatní společnosti a vytváří v dětech iluzi, že v životě je možné brát, aniž by bylo třeba cokoliv odevzdat – když neplní školní povinnosti, nerespektují učitele, nepřijdou o žádnou hodnotu, která je pro ně důležitá.

S obsahem sousloví povinná školní docházka je spojeno několik úskalí:

  1. - žák do školy musí docházet, aniž by chtěl a všichni víme, že motivace je pro dosažení kvalitního výsledku rozhodující. Musí-li člověk něco dělat, většinou to nedělá s radostí – tak to funguje.
  2. - žák ze spádové základní školy nemůže být vyloučen za žádných okolností. Žáka ani rodiče není možné přimět k aktivní angažovanosti na výchově či vzdělání.
  3. - učitel má zajištěny klienty a tak není motivován k rozvoji profesionálních pedagogických dovedností.

Tragédie školství plynule pokračuje i na středních školách, kde rozhodujícím deformujícím faktorem je boj o dotaci na žáka, který započal, když se mezi studenty začala projevovat lajdáckost, lenost, ignorantství, absence a škola nepřistoupila k vylučování takových studentů. V současné době je vylučování studentů sice častější, ale stále symbolické. Populační pokles mladistvých a feminní přístup tuto situaci jen umocňuje.

Přímým důsledkem výše popsaného je, že se žák, s drzostí náležící k mládí, stal vládcem školství, což odporuje společenskému řádu. Takové uspořádání je pro společnost přímo destruktivní.

Společenskému řádu prospívá to, když poskytovatel služby je zodpovědný přímo platícímu klientovi v konkurenčním prostředí. V rámci vzdělání by to znamenalo, že rodič zadá zakázku učiteli ohledně vzdělání a výchovy svého dítěte a učitel se může rozhodnout, zda taková zakázka je pro něj akceptovatelná a za kolik. Tím se rodič a učitel stávají partnery pro výchovu a vzdělání mladé generace.

Stát by mohl kontrolovat dosažené vzdělání státními zkouškami různých úrovní tak, jak to funguje např. při státnicích z cizích jazyků nebo již nyní při skládání zkoušek u dětí v domácím vzdělávání. Kvalitu vzdělání však nejlépe prověří praxe. Stát by mohl vzdělávajícím se dětem a mládeži vyplácet dávky obdobně, jak to zavedl v oblasti péče o invalidy a důchodce - příspěvky na nemohoucnost.

Státní školství a povinná školní docházka již splnila poslání, které mělo, když povinnou školní docházku zavedla Marie Terezie.

A proč k rozpuštění současného školství nedojde v nejbližších 80ti letech? Protože rodiče, učitele i politiky spojuje strach. Každý se sice bojí něčeho jiného, ale na tom nezáleží. (A také ve školství není předpoklad takového toku peněz jako ve zdravotnictví, které je spojeno s farmaceutickým průmyslem).

Připojuji odkaz na soukromou školu, která vznikla v podstatě na přání rodičů: http://www.klicek.cz/klicek-o-skole/obecne-informace a dodávám, že náklady na chod této školy školné od rodičů nepokryje.

Autor: Radana Štěpánková | neděle 12.7.2009 17:00 | karma článku: 18.45 | přečteno: 1595x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 27.87 | Přečteno: 521 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 299 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.78 | Přečteno: 525 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2160
Jsem. Jsem Radana. Jsem i psycholog - psychoterapeut v Praze a Nymburce. Více na www.rovena.info . Zde vystupuji pod přezdívkou Rovena.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...